Jdi na obsah Jdi na menu
 


EMO

23. 4. 2007

 Emo je termín používaný v souvislosti s americkou módou, hudbou a kulturou velmi často. Má kořeny v punku, gothice a ve směřech, které se vždy odlišovaly od mainstreemu.

Hudba
Emo vzniklo v 80. letech a popisovalo hudební žánr, který se vyvinul z hardcorové scény ve Wahingtonu D.C. Postupně emo začaly používat mnohé kapely a kult se rozšiřoval stále víc. A proč právě emo? Členové kapel se občas na jevišti chovali moc přecitlivěle a bouřlivě.. prostě emo.
První vlna emo přišla na začátku 90. let, kdy se silně začala odrážet v tehdejší indie scéně, emo byly například kapely Sunny Day Real Estate nebo Jimmy Eat World. Některé emo-indie kapely se začaly chovat víc mainstreamově a tak emo proniklo mezi lidi a stal se z něj životní styl.
Druhá vlna přišla na konci 90. let, kdy se na emaře obrátila pozornost vydavatelů a termín emo byl už běžně používán. Nyní je používán v tak širokém smyslu, že je téměř nemožné ho vysvětlit.
Mezi emo kapely patří AFI, Alexisonfire, Brand New, Bright Eyes, Coheed and Cambria, Death Cab for Cutie, Fall Out Boy, From First to Last, Funeral for a Friend, Hawthorne Heights, My Chemical Romance, Panic! at the Disco, Senses Fail, Something Corporate, The Starting Line, Story of the Year, Taking Back Sunday, Thursday, The Used nebo Underoath.
Tyto skupiny jsou jako emo označovány ne proto, že by se za emo samy považovaly, ale protože mají v hudbě podobné znaky a kultu emo kultury se přibližují.
V poslední době se začal užívat termín screamo, který ovšem označuje jiný hudební žánr.

Móda
Móda emo má kořeny v punku a gothice. Emaři nosí velmi úzké džíny, dlouhou ofinu, většinou zkosenou k jedné straně obličeje, vlasy obarvené na černo, úzká trička, často s názvy hudebník skupin, ozdobené pásky, spony, černé tenisky, nejlépe staré a děravé a někdy také černé úzké brýle.
Emo móda se samozřejmě mění, dřívější účesy se podobaly postavám ze Star Treku, nosily se úzké svetry, zapnuté košile a pracovní vesty. Takovéto atributy už z emo módy vymizely.

Osobnost
Emař je člověk otevřeně hovořící o svých pocitech, je citlivý, stydlivý, introvertní, zasmušilý, tichý a má zlomené srdce. Často píše básně, ve kterých si vybíjí vztek, depresi a zmatek z toho, že mu okolní svět nerozumí. Píše o tom, že život je jen bolest.
Někdy může emař inklinovat k sebedestrukci, řezat se, pálit nebo si jinak ubližovat. Buď to považuje za "cool", nebo ho to prostě baví.
V poslední době se termín emo často používá v negativním smyslu, označuje přecitlivělou, psychicky labilní osobu. Hudba emo je srovnávána s chlapeckými kapelami 90. let a odpůrci ji považují za nepovedenou, s absencí talentu, módu emo považují za trapnou a o emařích si myslí, že se prezentují jako životem zhrzení, ale ve skutečnosti vedou spokojený život střední vrstvy. Považují emaře za sebelítostivé labilní teenagery, kteří vkládají veškerou energii do špatných básní a tráví příliš času na MySpace.com.
Dnešní emo kultura bývá považována za smutnou karikaturu toho, čím kdysi byla. Někteří si dokonce myslí, že emo působí na děti a teenagery tak negativně, že je může dohnat k sebevraždě.
Pro mnoho emařů ja ale tento životní styl uspojojující a vliv ema na duševní poruchy odmítají. Emo hudba mnoha lidem pomáhá zbavit se depresí a zjistit, že svět okolo nich není tak zkažený.