Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zažeňte chuť na cigáro! Tady je pět rychlých triků!

29. 4. 2007

Jen 172 odhodlaných kuřáků z tisíce skoncuje se závislostí na nikotinu napoprvé. Jejich touha po cigaretě je tak velká, že nejsou schopni odolat. Existuje však pár okamžitých triků, které vám pomohou oklamat mozek a zahnat nezvladatelnou chuť na cigaretu.

Podle nejnovějšího výzkumu britských vědců, kteří testovali téměř 1500 čerstvě nekouřících kuřáků, se potvrdily blahodárné účinky svalových cvičení ve chvílích, kdy čerstvě odnaučeného kuřáka přepadne chuť na cigaretu. Po krátkém cvičení se zvýší schopnost soustředění, svaly se uvolní a tělo zaplaví dopamin – hormon štěstí.

Co utlumí touhu po cigaretě:

 1. Svižná chůze kolem domovního bloku!
  Patnáctiminutová ostrá chůze kolem bloku má stejný účinek jako nikotinová náplast. Místo »čvaňháka« si po obědě dopřejte svižnou procházku.
 2. Pomohou i prsní svaly!
  Sepněte ruce před hrudníkem dlaněmi k sobě, předloktí musí být vodorovně. Silně tlačte dlaně proti sobě po dobu pěti vteřin a zhluboka dýchejte. Pak dlaně zahákněte za prsty a táhněte směrem ven, aniž by se prsty rozpojily. Opět zhluboka dýchejte. Vícekrát opakujte.
 3. Hlavu do dlaní!
  Zkřižte ruce za hlavou a položte ji do dlaní, pak jemně tlačte rukama dopředu a hlavou dozadu proti tlaku rukou. Desetkrát opakujte. Pozor! Tento cvik nesmí být prováděn trhavě!
 4. Čelem proti zdi!
  Postavte se čelem ke zdi a opřete se o ni dlaněmi zhruba ve výšce ramen. Nohy nakročte, jako byste chtěli udělat krok (jedna více vepředu než druhá). Nyní se snažte zeď »pošoupnout« celou vahou vašeho těla. Pak vyměňte nohy a cvik proveďte znova.
 5. Protáhněte se!
  Nohy roztáhněte na šířku ramen od sebe a lehce pokrčte v kolenou. V tomto »posezu« se můžete opřít například o zeď. Ruce spojte před tělem, natáhněte a spojené dlaně protočte směrem ven od těla. Vydržte v pozici pět vteřin, zhluboka dýchejte. Protáhněte se a cvičení opakujte.
Máte-li chuť na cigarety, běžte si zapochodovat.